--- Sporting Tecuci invinge Vointa Sivita la "masa verde"(3-0) datorita neprezentarii echipei oasptete.Tecucenii termina sezonul competitional 2009-2010 pe pozitia a patra.

Frontiera Galati, inca o victima a Sportingului

Dupa victoria la scor in fata toflenilor din etapa trecuta, Sporting s-a deplasat astazi la Galati pentru a disputa ultima partida din acest sezon, in compania Frontierei.

Chiar daca gazdele au intrat foarte repede in meci, preluand conducerea inca din minutul 5, pe parcurs Sporting Tecuci isi depaseste net adversarii, singurul inamic fiind doar terenul impracticabil de pe Stadionul "Portu Rosu".

Foarte rapid, tecucenii reusesc sa restabileasca egalitatea prin capitanul nostru, Cristian Chirita, care in ultimele runde a inceput sa prinda dulcele gust al golului, marcheaza si de aceasta data, dupa o ratare uriasa din 2 metri a varfului Bancila, si balul abia acum incepe.

Pana la pauza, forcing-ul echipei oaspete isi spune cuvantul, reusind sa duca scorul la 1-4, prin Catalin Jalba, Gheorghe Iordache si din nou Jalba cu o bolta din apropierea punctului cu var, dupa o faza desprinsa parca din jocurile PlayStation.

La reluarea partidei, galatenii reduc din diferenta, insa nu pot intoarce soarta disputei, chiar daca cu 20 de minute inainte de final obtin o lovitura de pedeapsa, Marcel Miron isi demonstreaza inca o data valoarea aparand eroic penalty-ul.

Scor final 2-4, si gasca nebuna a Tecuciului se pregateste sa-si ia ramas bun de la suporterii infocati ai echipei, in ultimul meci de campionat, cu Vointa Sivita.

Iata cei unsprezece jucatori pe care s-a bazat antrenorul nostru, Mircea Pascal: