--- Sporting Tecuci invinge Vointa Sivita la "masa verde"(3-0) datorita neprezentarii echipei oasptete.Tecucenii termina sezonul competitional 2009-2010 pe pozitia a patra.

Victorie cu Gloria Ivesti

In sfarsit a iesit soarele si pe "strada" tecucenilor.Astazi, pe o vreme superba Sporting Tecuci reuseste prima victorie din acest retur, cu scorul de 1-0 in fata ivestenilor de la Gloria, intr-un joc oarecum incalcit datorita presiunii mare pusa pe umerii tinerilor sportivi.

Unicul gol al partidei a fost marcat de catre Iordache, in minutul 24 dupa o superba incursiune precedata de pasa capitanului Cristi Chirita, si atacantul Tecuciului scapa singur cu portarul, finalizand cu un sut bine plasat in poarta oaspetilor.Sporting dezvolta tot mai bine jocul pe benzi, ocaziile nu intarzie sa apara insa scorul primei reprize ramane neschimbat.

La reluarea jocului, cele doua formatii nu mai aratau aceeasi pofta de joc, daca Gloria incearca tot mai mult sa atace , tehnicianul Mircea Pascal schimba sistemul de joc, devenind ceva mai defensiv mai ales prin introducerea lui Chiscop(Bancila), Oprea(Iordache) si T.Miron(Jalba).Pana la final, ambele echipe isi impart ocaziile, gazdele incercand tot mai mult sa obtina posesia balonului.

"Un meci dominat in mare parte de noi,cu cateva ocazii bune de gol mai ales in prima repriza.In repriza secunda caldura ne-a molesit si ritmul partidei a scazut dar am reusit sa tinem de rezultat pana la sfarsit si iata-ne la prima victorie din 2010.Va urma o deplasare la Hanu Conachi, un meci destul de dificil insa speram sa il castigam mai ales ca avem un moral mai ridicat" a adaugat mijlocasul dreapta al CS Sporting Tecuci, Catalin Jalba la finalul celor 90 de minute.