--- Sporting Tecuci invinge Vointa Sivita la "masa verde"(3-0) datorita neprezentarii echipei oasptete.Tecucenii termina sezonul competitional 2009-2010 pe pozitia a patra.

Fotbal violent in Foresta Sendreni vs. Sporting Tecuci

Asa cum va anuntam, astazi elevii lui Mircea Pascal s-au deplasat la Sendreni pentru a infrunta ocupanta locului 3 in Liga IV Galati, Foresta, una din revelatiile campionatului, echipa ce si-a depus serios candidatura la castigarea ligii si implicit calificarea la baraj.

Din pacate Sporting a dat dovada inca o data de inconstanta, si lipsa de concentrare,chiar daca Sporting a marcat prima prin Dorofte din penalty, am reusit sa incasam doua goluri destul de rapid dupa un joc de pase bun al sendrenenilor care au dat si rezultat.Insa in a doua parte a primei reprize lucrurile au stat altfel, oaspetii au incercat tot mai mult portarul advers , au legat mai bine jocul si au restabilit egalitatea prin Iordache,2-2 si meciul se redeschide.

Insa expresia tot mai des intalnita in fotbal "nici un meci nu seamana cu altul" cum "nici o repriza nu seamana cu cealalta" se adevereste inca o data si in aceasta partida.Gazdele revin de la cabine cu mai mult curaj si ardoare in castigarea pretioaselor 3 puncte, efectele nu intarzie sa apara, inscriu alte doua goluri , partida cazand in cealalta extrema, a violentei si a agresivitatii.

Pana la final, Foresta impresioneaza tot mai mult prin intrari la limita regulamentului, ba chiar si cu un pumn in figura capitanului Cristian Chirita, autorul fiind sanctionat doar cu un cartonas galben de catre centralul Ionut Cojocaru.Spre sfarsit, gazdele au ramas in 10 oameni.

Scor final 4-2, un meci total lipsit de fair-play ,chiar si din partea arbitrajului, iar tecucenii ies din lupta pentru calificarea in play off.